Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty sięga poza horyzont.
Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności możemy być partnerem międzynarodowej organizacji Union BALTIC CITIES, sieci mobilizującej potencjał swoich członków dla zrównoważonych rozwiązań miejskich i podnoszenia jakości życia.
Zadanie sfinansowano że środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
UBC jest szybko rozwijającą się siecią ponad 100 miast członkowskich z 10 państw położonych nad Morzem Bałtyckim. UBC zrzesza miasta reprezentowane zwykle przez członków Rad Miast, Prezydentów i innych oficjalnych przedstawicieli miast zaangażowanych w prace władz lokalnych. UBC został powołany w 1991 r. w Gdańsku w celu utworzenia lobby, które miałoby doprowadzić do realizacji wizji Regionu Bałtyku w XXI wieku w powiązaniu z procesem integracyjnym zjednoczonej Europy oraz działaniami na rzecz rozwoju demokracji i gospodarki. Cel ten jest realizowany poprzez międzynarodową współpracę, stałe komunikowanie się i wspólną troskę o dobrobyt mieszkańców regionu bałtyckiego i nie tylko.
Aktualnie w UBC działa 13 Komisji: Edukacji, Energii, Kultury, Środowiska, Spraw Socjalnych i Zdrowia, Transportu, Sportu, Turystyki, Współpracy Gospodarczej, Planowania Przestrzennego, Równouprawnienia, Młodzieży oraz Bezpieczeństwa Lokalnego. Komisje prowadzą zbieżne z naszymi działania, szczeg. w sektorze Spraw Socjalnych i Zdrowia. Komisje koordynują i realizują projekty działań i wydarzeń Związku w każdej z wymienionych dziedzin. Każde miasto może wnieść swój własny, niezależny wkład w prace poszczególnych Komisji.
Systematyczna wymiana informacji między miastami członkowskimi i partnerami dokonuje się na organizowanych przez Komisje spotkaniach, konferencjach, wystawach i sesjach naukowych, w organizacji których szczególną aktywność przejawia Komisja Środowiska (od 1997 r. wydaje specjalny Biuletyn poświęcony wyłącznie problemom związanym z ochroną środowiska). Ponadto UBC organizuje kursy i szkolenia tematyczne dla wszystkich swoich członków, od czasu powstania wydaje 2-3 razy w roku biuletyn informujący o różnych inicjatywach w miastach członkowskich UBC, innych ważnych międzynarodowych wydarzeniach, a także o organizacjach i instytucjach działających w regionie Morza Bałtyckiego.
Członkostwo jest nam niezbędne do promowania naszych działań poza granicami kraju i włączania się w strategiczne zadania na rzecz wspierania innowacyjnych rozwiązań w biznesie, nauce, sektorach bezpieczeństwa, ekologii i nowoczesnych rozwiązań dla miast. Możemy też śledzić najnowsze trendy w obszarach kultury, ekologii, edukacji, bezpieczeństwa publicznego, czy tak dla nas istotnej dziedziny zdrowia publicznego.
Systematyczna wymiana informacji między członkami - miastami członkowskimi i pozostałymi partnerami - dokonuje się na organizowanych przez Komisje spotkaniach, konferencjach, wystawach i sesjach naukowych, w organizacji których szczególną aktywność przejawia Komisja Środowiska. Dzięki UBC obserwujemy najnowsze europejskie trendy. Ponadto UBC organizuje kursy i szkolenia tematyczne dla wszystkich swoich członków, od czasu powstania wydaje 2-3 razy w roku biuletyn informujący o różnych inicjatywach w miastach członkowskich UBC, innych ważnych międzynarodowych wydarzeniach, a także o organizacjach i instytucjach działających w regionie Morza Bałtyckiego. Informacje o swojej działalności UBC zamieszcza też w Internecie na stronie www.ubc.net. Ponadto od sierpnia 2003 r. ukazuje się "UBC e-News" - informator wysyłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zawiera on wszelkie informacje na temat działań i wydarzeń w ramach UBC.
Dzięki współpracy z tak "dużym graczem" mamy większą siłę oddziaływania jako organizacja społeczna prezentująca się na forum publicznym i promoująca podjęte przez nas inicjatywy poza subregionem pilskim, w którym działamy na co dzień.
Cyklicznie przeprowadzane szkolenia, konferencje i spotkania (także w formule online) sprawiają, że wzbogacamy swoją wiedzę jako organizacja i mamy możliwość współuczestnictwa w przełomowych wydarzeniach poza Polską np. europejskiego budowania wspólnej strategii rozwoju dla członków UBC.